Kancelaria w sieci


Obserwuj @gotowicz_pl blogownik Podatki Online


Aktualności

Zaliczki na poczet dywidendy – zmiana przepisówNa podstawie przepisów ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym wprowadzono nowe regulacje w Kodeksie spółek handlowych związane z wypłatą oraz zwrotem zaliczki na poczet dywidendy, tj. dodano w art. 195 § 11. Zgodnie z nowym brzmieniem przepisu w przypadku gdy w danym roku obrotowym zaliczka na poczet przewidywanej dywidendy została wypłacona wspólnikom, a spółka odnotowała stratę albo osiągnęła zysk w wysokości mniejszej od wypłaconych zaliczek, wspólnicy zwracają zaliczki w:
 

  1. całości – w przypadku odnotowania straty albo
  2. części odpowiadającej wysokości przekraczającej zysk przypadający wspólnikowi za dany rok obrotowy – w przypadku osiągnięcia zysku w wysokości mniejszej od wypłaconych zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy.
     

Zmiana ta wchodzi w życie od 1 marca 2019 r. Przepis, który obowiązuje do końca lutego 2019 r. nie reguluje wprost skutków prawnych wypłacenia zaliczki na poczet dywidendy w sytuacji, gdy po zakończeniu roku obrotowego spółka odnotowała stratę albo osiągnęła zysk w wysokości mniejszej od wypłaconych zaliczek. Jeżeli wypłata była dokonywana zgodnie z postanowieniami umowy spółki oraz przepisami Kodeksu spółek handlowych to nie można żądać zwrotu wypłaconych wspólnikom świadczeń.
 

Wprowadzenie nowych przepisów wyposaża więc spółkę w możliwość żądania zwrotu zaliczki, gdy spółka odnotowała stratę bądź zysk mniejszy niż pierwotnie przewidywano. Mechanizm ten zabezpieczy także nie tylko interes spółki ale i wspólników mniejszościowych.
 

Wspólnicy spółek podejmujący decyzję o wypłacie zaliczek powinni mieć na uwadze nadchodzące zmiany.

 

 

Violetta Wełnicka

Doradca podatkowy

Zamów newsletter

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!Kontakt


Bydgoszcz:
tel. (52) 327 03 09
kom. 509 974 784
sekretariat@gotowicz.pl

Żnin:
tel. (52) 303 14 42
kom. 508 195 138
biuro.znin@gotowicz.plNasza "ofertówka"


katalog reklamowy kancelarii - online

Copyright © 2014 Kancelaria Doradztwa Podatkowego Mariusz Gotowicz. All rights reserved.
INTERNETOWY SERWIS PODATKOWY:ZADAJ PYTANIE DORADCY PODATKOWEMU
BLOGOWNIK PODATKOWY:


Oficjalny blog
Kancelarii Doradztwa Podatkowego
Mariusz Gotowicz