Korekta zeznania rocznego

Jeśli popełniliśmy błąd przy tworzeniu deklaracji podatkowej, a już jest po terminie składania deklaracji do urzędu skarbowego, nie musimy się martwić. Każdy ma prawo do skorygowania zeznania rocznego. Musimy tylko jeszcze raz złożyć prawidłowo zeznanie i zaznaczyć opcję „korekta”.
Korektę zeznania podatkowego można złożyć w okresie 5 lat (okres przedawnienia), licząc od końca roku, w którym została złożona pierwotna wersja zeznania, zatem korekty z bieżącego roku, czyli za rok poprzedni (2014) można składać do końca 2020 roku.
Niestety, deklaracje PIT prawie co roku zmieniają swój wzór. Przy składaniu korekty powinniśmy pamiętać by wypełniać ją na obowiązującej w danym roku „szacie graficznej”. Do deklaracji korygującej należy dołączyć wyjaśnienie przyczyny złożenia poprawki. Takie pismo można wykonać samemu, albo zastosować się do wzoru (ORD-ZU) stworzonego przez ustawodawcę. W piśmie wyjaśniającym przyczyny korekty deklaracji, trzeba określić, które dane uległy zmianie i z jakiego powodu. Korekta zeznania rocznego nie posiadająca uzasadnienia nie będzie miała skutków prawnych.
W przypadku, gdy toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa – w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą, prawo do dostarczenia deklaracji po korekcie ulega zawieszeniu. Korekta złożona trwania takiej sytuacji nie wywołuje skutków prawnych.
Złożenie korekty niesie za sobą pewne skutki. W wyniku korekty może wzrosnąć podatek należny lub zmniejszyć się suma nadpłaty podatku. W przypadku, gdy urząd skarbowy wypłaci już nadpłatę u podatnika powstaje zaległość podatkowa. Jeżeli korekta została złożona przed terminem 30 kwietnia, a wynika z niej podatek do zapłaty/dopłaty, ostateczna data dokonania płatności to również 30 kwietnia. W przypadku złożenia korekty deklaracji rocznej po ustawowym terminie zobowiązanie podatkowe należy rozliczyć w urzędzie skarbowym jak najszybciej. Zapobiegnie to naliczeniu wysokich odsetek od zaległości podatkowych.
Gdy w wyniku złożenia korekty deklaracji powstaje nadpłata podatku, to urząd skarbowy zwróci nam przysługujący zwrot jednak nie zostanie on powiększony o jakiekolwiek odsetki.

Daniela Cieślik –

praktykantka w Kancelarii

z Technikum Ekonomiczne nr 1 w Bydgoszczy

Newsletter


Bądź na bieżąco