Co się przedawniło z dniem 1 stycznia 2015 r.

Zmiana daty w kalendarzu na 1 stycznia 2015 roku przynosi nam nie tylko Nowy Rok ale także przedawnienia podatkowe.

Urzędy skarbowe co do zasady nie mają możliwości dochodzenia należności podatkowej, gdy dojdzie do jej przedawnienia. Wynika to z tego, że wskutek przedawnienia zobowiązanie podatkowe wygasa w całości lub w części. Zasadą jest, że przedawnienie następuje z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

 

Tak więc dla przykładu podatek wynikający do zapłaty z zeznań podatkowych za 2008 r. , tj. PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-39 czy też CIT-8 przedawnił się z końcem 2014 r. Oznacza to również, że organy podatkowe nie mogą wszczynać kontroli podatkowych za lata 2008 i wcześniejsze, a podatnik nie ma obowiązku przechowywania dokumentów z tego okresu.

 

Trzeba jednak pamiętać, że termin przedawnienia może jednak zostać wydłużony z uwagi na wystąpienie zdarzeń, z którymi przepisy podatkowe wiążą skutek w postaci nierozpoczęcia, przerwania albo też zawieszenia biegu terminu przedawnienia, np. bieg terminu przedawnienia przerywa ogłoszenie upadłości lub zastosowanie środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony.

 

 

Violetta Wełnicka

Doradca Podatkowy

Newsletter


Bądź na bieżąco