Kara za brak wydania paragonu z kasy fiskalnej

W ostatnich tygodniach wyraźnie widać narastające kontrole ze strony organów podatkowych w zakresie wydawania przez przedsiębiorców paragonów z kas fiskalnych. Pracownicy organów podatkowych kontrolują zarówno całoroczne punkty handlowe, jak i te sezonowe, które funkcjonują tylko i wyłącznie w sezonie turystycznym.

Należy przypomnieć, iż każdy przedsiębiorca posiadający kasę fiskalną jest zobowiązany do wydania klientowi dowodu zakupu w postaci paragonu fiskalnego.

Dokonanie sprzedaży przez przedsiębiorce z pominięciem kasy fiskalnej, stanowi przestępstwo skarbowe zagrożone karą grzywny do 180 stawek dziennych. Taka sama odpowiedzialność ciąży na osobie, która nie wyda paragonu. Najniższa stawka dzienna to 56 zł a najwyższa 22 400 zł. O wysokości stawki decyduje sąd.

Jednak tak surowej odpowiedzialności można się spodziewać tylko w wyjątkowych sytuacjach, na przykład, gdy przedsiębiorca w ogóle nie posiada kasy fiskalnej, choć jest do tego zobowiązany, albo jej stale nie używa. W przypadkach pojedynczej sprzedaży z pominięciem kasy należy uznać, iż taki czyn stanowi wykroczenie skarbowe.

Kara grzywny za wykroczenie skarbowe wynosi od 168 zł do 33 600 złotych. Zazwyczaj jednak takie sprawy kończą się wystawieniem mandatu. Osoby, które decydują się na sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej muszą liczyć się z koniecznością zapłacenia mandatu w przedziale od 168 zł do 3 360 zł.

 

 

Paweł Wysiński
Konsultant Podatkowy

Newsletter


Bądź na bieżąco