Kancelaria w sieci


Obserwuj @gotowicz_pl blogownik Podatki Online


Aktualności

Ulga rehabilitacyjna z tytułu samochodu przysługuje obojgu rodzicom niepełnosprawnego dzieckaDyrektor KIS w indywidualnej interpretacji z dnia 07 lutego 2019 r. sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.596.2018.2.EC potwierdził, że w przypadku gdy rodzice utrzymują niepełnosprawne dziecko każdemu z nich przysługuje prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej z tytułu użytkowania samochodu.
 

W przypadku wskazanym w interpretacji zarówno żona jak i mąż wozili swoim samochodem niepełnosprawną córkę do lekarzy, na rehabilitacje, na uczelnię.
 

Maksymalny limit odliczenia poniesionych wydatków wynosi 2.280 zł, a zatem w przypadku opisanym w interpretacji małżonkowie łącznie mogą skorzystać z odliczenia maksymalnie 4.560 zł.
 

Przypomnijmy, że aby skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej związanej z używaniem samochodu osobowego odliczając od dochodu poniesione wydatki należy:

  • być osobą niepełnosprawną lub mieć na utrzymaniu osobę niepełnosprawną albo dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 16. roku życia ,
  • być właścicielem (współwłaścicielem) samochodu osobowego,
  • ponieść z tego tytułu wydatki.


Do wydatków zwianych z eksploatacją samochodu osobowego zaliczamy nie tylko koszty samych przejazdów, ale również koszty utrzymania samochodu takie jak koszty przeglądów technicznych, napraw, zakupu części czy obowiązkowego ubezpieczenia OC.
 

W przypadku korzystania z ulgi rehabilitacyjnej za 2018 rok przez osoby mające na utrzymaniu osobę niepełnosprawną istotny jest dochód osoby niepełnosprawnej – nie może on przekroczyć dwunastokrotności kwoty renty socjalnej w wysokości obowiązującej w grudniu 2018.
 

Nalezy również pamiętać, że urząd skarbowy nie zwróci nam całej kwoty ulgi (2.280 zł lub jak w opisanym przypadku 4.560 zł) a 18% jeżeli nasze dochody mieszczą się w pierwszym progu podatkowym.


Michał Wozikowski

Menedżer w Kancelarii


 

Zamów newsletter

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!Kontakt


Bydgoszcz:
tel. (52) 327 03 09
kom. 509 974 784
sekretariat@gotowicz.pl

Żnin:
tel. (52) 303 14 42
kom. 508 195 138
biuro.znin@gotowicz.plNasza "ofertówka"


katalog reklamowy kancelarii - online

Copyright © 2014 Kancelaria Doradztwa Podatkowego Mariusz Gotowicz. All rights reserved.
INTERNETOWY SERWIS PODATKOWY:ZADAJ PYTANIE DORADCY PODATKOWEMU
BLOGOWNIK PODATKOWY:


Oficjalny blog
Kancelarii Doradztwa Podatkowego
Mariusz Gotowicz