Kancelaria w sieci


Obserwuj @gotowicz_pl blogownik Podatki Online


Aktualności

22 listopada 2018 – ważna data dla pracodawcówDnia 22 listopada 2018 r. mijają 33 miesiące od wejścia w życie aktualnych przepisów dotyczących zatrudnienia pracowników na czas określony. Tego dnia niektóre umowy terminowe mogą przekształcić się w umowy zawarte na czas nieokreślony.

 

Wynika to z faktu, iż od 22 lutego 2016 roku pracodawców i pracowników obowiązują nowe limity zawarcia umów terminowych, które mówią iż zatrudnienie na podstawie jednej umowy o pracę na czas określony lub kilku takich umów z jednym pracodawcą nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba takich umów nie może być większa niż 3.
 

Limity te  nie mają zastosowania jedynie do niektórych angaży terminowych zawartych w celu:
 

- zastępstwa innego pracownika,

- wykonywania prac dorywczych lub sezonowych,

- wykonywania pracy przez okres kadencji oraz

- gdy pracodawca wskaże tego obiektywne przyczyny (art. 251 § 4 k.p.).
 

Dnia 21 listopada 2018 roku miną dokładnie 33 miesiące od czasu wprowadzenia limitu. Według niego umowy o pracę na czas określony zawarte przed 22 lutego 2016 i trwające nadal, przekształcą się z mocy prawa dnia 22 listopada w umowy na czas nieokreślony. Zmiana ta nie wymaga sporządzenia aneksu do umowy, warto jednak pracownika o tym fakcie poinformować.
 

Przekształcenie umowy na czas określony w umowę na czas nieokreślony niesie za sobą konsekwencje prawne, w szczególności, jeżeli chodzi o sposób zakończenia współpracy. W takiej sytuacji pracodawca będzie zobowiązany do uzasadnienia składanego pracownikowi wypowiedzenia poprzez wskazanie przyczyny, czego nie musiał robić, gdy umowa zawarta była na czas określony. Ponadto, jeżeli w firmie działają związki zawodowe, powinien także skonsultować z nimi zamiar wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony.


Marta Weterle

Asystent ds. kadr i płac

Zamów newsletter

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!Kontakt


Bydgoszcz:
tel. (52) 327 03 09
kom. 509 974 784
sekretariat@gotowicz.pl

Żnin:
tel. (52) 303 14 42
kom. 508 195 138
biuro.znin@gotowicz.plNasza "ofertówka"


katalog reklamowy kancelarii - online

Copyright © 2014 Kancelaria Doradztwa Podatkowego Mariusz Gotowicz. All rights reserved.
INTERNETOWY SERWIS PODATKOWY:ZADAJ PYTANIE DORADCY PODATKOWEMU
BLOGOWNIK PODATKOWY:


Oficjalny blog
Kancelarii Doradztwa Podatkowego
Mariusz Gotowicz